petek, 19. december 2014

V čar odet december

V ponedeljek 15.12.2014 smo na Oddelku za mlade bralce  v prazničnem duhu za vas otvorili novo razstavo, ki bo na ogled vse tja do 15.1.2015.

Diapozitiv1Diapozitiv3Diapozitiv4Diapozitiv9Diapozitiv7Diapozitiv2Diapozitiv14


četrtek, 27. november 2014

Prejeli smo darilo



Naj se najprej zahvalimo za čudovito darilo in presenečenje, ki so nam ga pripravili otroci vrtca Koper  skupina Sončki ter posebne pohvale vzgojiteljicama Anici in Tamari. Predčasno so otroci v knjižnici obiskali mednarodno potujočo razstavo abecednih knjig Raznoliki svet črk in nad obiskom so bili tako navdušeni, da so nam v zahvalo izdelali čisto svojo knjigo. Vanjo so narisali in napisali svoje vtise po ogledu razstave. Pa si poglejmo kaj menijo otroci:


  • "Jaz se počutim v knjižnici lepo, ker poslušam pravljice. Rada poslušam. Knjižničarke in knjižničar so prijazni. Ene nam berejo, ene nas slikajo in potem nam napišejo katere knjige si sposodimo." (Adrijana)
  • "Meni je lepo, ko poslušam knjige in še to, da imam rada it v knjižnico, da z mamico in mojim Lukcem in Majo lahko grem v knjižnico." (Lana)
  • "To je knjižnica in mi gremo v knjižnico. Smo gledali knjige. Ona je pokazala črke, ki so bile gor tako na knjigi. Ogledali smo si film, kjer so uni fantje igrali na boben." (Marija)
  • "Je lepa knjižnica, so lepe knjige, so lepe še sestavljanke od vlaka. Na vlaku so živali in črke. V knjižnico hodim z vrtcem in z mamo."
  • "Da se dobro počutim v knjižnici. Da je lepo meni v knjižnici. Da imajo lepe knjige v knjižnici. Da iščemo knjige v knjižnici. In še da smo šli v knjižnico z otroci in to je vse." (Mark)
  • "Da se učimo  brat knjige v knjižnici s poslušanjem. Rada poslušam, ker mi ne rabimo brat." (Iris)
  • "Mi je zelo všeč, da si lahko sposojaš knjige. Nives in ostale knjižničarke so zelo prijazne zato, ker nam berejo v knjižnici." (Gaelle)





sreda, 19. november 2014

Brajica ali kako slepi berejo?

Brajico je izumil  slepi francoz Louis Braille v 19. stoletju in omogočil milijonom slepih po svetu, da lahko berejo knjige.

medium  louis-braille

Sestavljena je iz izbočenih pik na šestih mestih:

6 pik       Kombinacija različnih pik v brajevi celici pomeni črko.
Danes so za uporabo na računalniku na brajevi vrstici (zaslonu na otip) dodali še 7. in 8. piko

zaslon na dotik
 
Brajeva abeceda je po vsem svetu enaka. V slovenski imamo dodane le posebne znake za šumnike.
Kaj pa števila?
Število = črka + predznak,
ki je podoben narobe obrnjeni črki L.
Ta znak pred črko pomeni, da je črka številka (predznak + a = 1, predznak + b = 2, predznak + c = 3, predznak + d = 4 in tako do j, ki pomeni ničlo).
Število 6 (predznak + črka f):

 predzank za številoBraille_F6.svg

V brajici lahko napišemo prav vse, še celo note:

6869164_orig


ponedeljek, 17. november 2014

Tudi slepi berejo

Slepi ljudje berejo s prsti:

why_is_braille_dying-460x307

V ponedeljek 10.11.2014 smo na Oddelku za mlade bralce svečano otvorili razstavo tipnih slikanic za slepe otroke Sled do besed.
sled do besed
Za pester program so poskrbele pevke ženske vokalne skupine Tamariske pod vodstvom Andreje Štucin Cergol ter kantavtor Aleksander Novak. Program  je vodil in povezoval Sebastjan Kamenik, ki nam je tudi prebral odlomek v brajici iz zgodbe Žiga špaget gre v širni svet avtorice Aksinje Kermauner.
Zahvaljujemo se vam za tako številčen obisk!




Razstava ročnih izdelkov  študentk in študentov Inkluzivne pedagogike pod mentorstvom predavateljice dr. Aksinje Kermauner na Pedagoški fakulteti Koper bo na ogled do 10.12.2014. Vljudno vabljeni!

P.S.: Najbrž ste na začetku opazili pike pod naslovom. To je brajica, pisava za slepe. Ali veste kako se jo zapisuje? Več o tem boste izvedeli v naslednji objavi…….




ponedeljek, 3. november 2014

Raznoliki svet črk 2

Mednarodno razstavo nenavadnih abecednih knjig je obiskalo več kot 400 otrok in bili so zeloooo ustvarjalni:

Bravoooooo otroci!!!!!!
Vsi si zaslužite posebno pohvalo, mi pa vas že nestrpno pričakujemo na naslednjem obisku, kjer si boste lahko ogledali zelo posebne tipne slikanice za slepe…..




ponedeljek, 27. oktober 2014

Početnice 2

Ali ste že videli "sodobne početnice"?

Učenci tretjih razredov Osnovne šole Koper so se zelo potrudili in si med vodenim ogledom razstave Raznoliki svet črk ustvarili tudi čisto prave početnice!



sobota, 25. oktober 2014

Početnice : skok v preteklost

Prve abecedne knjige tako imenovane POČETNICE ali ABECEDNIKI so se prvič pojavile v Angliji okoli leta 1450. Od tam so se razširile tako po Evropi kot po Ameriki.

The Wonderful Story of Britain: At School in Tudor Times hrnbk6

Sestavljene so bile iz lesene podlage z napisom na pergamentu ali papirju in prekrite s tankim slojem roževine za zaščito pred umazanijo in obrabo. Namenjene so bile namreč otrokom pri spoznavanju abecede in učenju branja. Otroci pa niso ravno skrbni in tiste dni so bile knjige zelo dragocene in težko dostopne, zato so si ljudje domislili poleg roževine še dodatno zaščito.
Vsaka knjigica je na lesenem delu ročaja navadno imela tudi luknjico, da so si jo lahko otroci obesili okrog pasu ali vratu, da je ne bi morda izgubili po poti :-)

Horn_Bookivoryhbivoryhrb

Besedilo je obsegalo abecedo, posamezne zloge in tudi krajšo molitev ali verz iz Svetega pisma. In kot vidite na zgornji sliki niso bile vse početnice lesene. Nekatere so bile narejene tudi iz srebra ali pa so bile slonokoščene.

Roževina???? Ja, kaj pa je to?


petek, 10. oktober 2014

Raznoliki svet črk

V tednu otroka smo na Oddelku za mlade bralce otvorili mednarodno potujočo razstavo Raznoliki svet črk. To je razstava nenavadnih abecednih knjig z vsega sveta :-) Razstavo je osnovala Mednarodna mladinska knjižnica iz Munchna, ki s svojo zbirko domuje v prelepem gradu v bližini jezera. Je največja knjižnica na svetu za otroško in mladinsko literaturo. Njena zbirka obsega skoraj 600.000 knjig v več kot 130ih jezikih.
Sama razstava obsega 80 knjig, ki so razdeljene v 3 skupine:
  • klasične abecedne knjige, kjer je vsaka črka predstavljena z ilustracijo
  • knjige, pri katerih je besedilo večjega pomena; tu je abeceda predstavljena v obliki ugank, poezij, non sensov ipd.
  • umetniške abecedne knjige; tu igra glavno vlogo dizajnZa lažjo predstavo si oglejte spodnji video:

zelo domiselno :)