sobota, 26. marec 2016

Ludwig van Beethoven


V spomin in počastitev na velikega skladatelja Ludwiga van Beethovna, ki je umrl na današnji dan 26. marca 1827, smo vam pripravili nov kviz. Vzemite si trenutek časa in prisluhnite prvemu stavku Beethovnove sonate V mesečini:


Google je 17. decembra 2015 ob 245. obletnici skladateljevega rojstva objavil zanimiv glasbeni kviz v obliki video posnetka oz. doodle, kjer lahko preizkusite vaše poznavanje Beethovnovih skladb in seveda vaš posluh:





Tukaj se lahko tudi sami preizkusite v googlovem glasbenem  kvizu!


Beethovnov portret umetnika Gilberta Vicieda - kolaž neštetih drobnih digitalnih fotografij živali:


detajl; morda boste pri puščici prepoznali žirafo









petek, 25. marec 2016

Kaj vem o Beethovnu?



Materinski dan, praznik posvečen vsem materam







Velikonočna jajčka barvana v Teranu

Potrebuješ: 
1 L Terana 
8 jajc 
2 žlici kisa 


Postopek:
Jajca najprej operemo in previdno obrišemo. Nato jih namakamo v vodi, v katero smo dali dve žlici kisa (tako se bo jajčna lupina malo omehčala in se bo barva bolje primila). Namakamo jih pol ure. Namakan jajčka damo v lonec in čez prelijemo Teran, tako da so jajčka popolnoma prekrita. Kuhamo 15-20 min na zmernem ognju. Odstavimo in pustimo jajca v Teranu namakati vsaj 8 ur.

Na sliki se ne vidi, vendar se jajčka svetijo, kot bi nanj posuli bleščice. 





Za Veliko noč pa jajčka lahko barvamo tudi s čebulo 


Potrebuješ veliko listov čebule (jaz  jih čez celo leto lepo hranili). V veliko posodo postavimo čebulne olupke in vanj položimo jajčka. Prelijemo jih z vodo in kuhamo na zmernem ognju 20-30 min. Tudi v tem primeru lahko jajčka pustimo nekaj časa namakati. Jajčka, ki smo jih obarvali s čebulnimi olupki okrasimo s poljubnimi nalepkami in namažemo z olivnim oljem (malo olja damo na vato in namažemo jajčka). 






četrtek, 24. marec 2016

Marljiva čebelica Maja

Potrebujemo: 

  • 1 čokoladni jajček.
  • Črn kolaž papir, iz katerega izrežemo črne trakove in očke za našo čebelico.
  • Rdeč kolaž papir, iz katerega izrežemo smejoča se usta.
  • Lepilo.
  • Celofan za krila.
  • Okrasni trakec s katerim zvežemo krilca naši čebelici. 


Pridružite se nam na pravljično ustvarjalnico pravljična kocka. 




Velika noč

Velika noč je največji in najstarejši krščanski praznik. Po krščanskem izročilu in zapisu v Bibliji so Jezusa Kristusa na veliki petek križali, tretji dan po tem, na nedeljo (ponoči oziroma ob prvem jutranjem svitu), pa je Kristus vstal od mrtvih in s tem odrešil svet. Ravno zaradi tega ta dan tudi poimenujemo velika noč. V drugih evropskih državah so za ta dan prevzeli kar staro hebrejsko ime "pasha" in ga prilagodili svojemu narečju. Pasha pomeni "obed" ali "jagnje", ki je prastar simbol pomladi in astrološko sovpada s simbolom ovna (Aries). Kasneje je postalo jagnje simbol za Kristusa, ki se je žrtvoval za ljudstvo.

Velikonočne pisanice 
Velika noč je premakljiv praznik. Določeno je, da se velika noč praznuje prvo nedeljo po prvi spomladanski polni luni. V odvisnosti od datuma velike noči je tudi praznovanje pusta. Velikonočni krog se prične s pepelnično sredo (46 dni pred veliko nočjo; prvi postni dan) in traja do velike noči. Pred veliko nočjo je veliki teden in v njem cvetna nedelja, ko v cerkev nosimo blagosloviti šopke ali butarice.
Velikonočne butare


Simbolika velikonočnih jedi:


  • Jajce (pirh, pisanica) simbolizira kaplje kristusove krvi.

  • Hren predstavlja žeblje, s katerimi je bil Jezus pribit na križ.

  • Šunka simbolizira Kristusovo telo.

  • Potica pa je simbol trnjeve Kristusove krone.





sreda, 23. marec 2016

500 let obstoja oltarne pale slikarja Vittoreja Carpaccia

Vittore Carpaccio se je  rodil okoli leta 1460 v Benetkah ali Kopru. Bil je italijanski renesančni slikar, ki se je šolal pri slikarju Gentile Belliniju.
Sveta Marija in otrok na prestolu s šestimi svetniki

Letos je minilo petsto let od takrat, ko je za potrebe koprske škofije beneški slikarski mojster Vittore Carpaccio izdelal znamenito oltarno palo, Sveta Marija in otrok na prestolu s šestimi svetniki, ki še danes krasi koprsko katedralo.

Carpaccio je nedvomno pomemben del koprske kulturne dediščine. Poleg oltarne slike Marija z otrokom in svetniki za Koprsko stolnico je v Kopru naslikal še orgelski krili Predstavitev Jezusa v templju, Pokol nedolžnih otrok, upodobitvi Preroka Zaharija in Preroka Jeremija ter Jezusovo ime med sv. Janezom Krstnikom in sv. Pavlom. 

Carpaccio je odigral odločilno vlogo pri nadaljnjem razvoju umetnosti v širšem geografskem prostoru. Oltarna pala je namreč predstavljala nedosegljivo »nebeško« kreacijo na glavnem oltarju stolnice Marijinega vnebovzetja in največji občinski ponos.






Enostavne tortilje

Za tortilje potrebujemo:
250 g moke
170 ml tople vode

Moko zmešamo z vodo. Mesimo toliko časa, da testo odstopa od posode. Če se masa preveč drobi dodamo še malo vode, če pa se masa preveč lepi dodamo še malo moke.

Za nadev potrebujemo:
1 Veliko čebulo
Žličko vegete
2 bučki
2 papriki (zeleni, rdeči, po želji)
100 g graha 
Piščančja prsa
Malo mezge (šalše)

Kremni sir

Priprava:
Na olju dušimo čebulo z  žličko vegete (približno 15 min). Čebula se ne sme zasmoditi, zato počasi dolivamo malo vode. Nato dodamo na kocke narezano zelenjavo in piščančje meso (dušimo 15 min). Dodamo malo mezge in dušimo še 15 min.
Maso za tortilje razdelimo na 8 delov in jih razvaljamo. Pečemo jih v ponvi kot palačinke na obeh straneh (ponev namažemo z oljem).

Ko so naše tortilje gotove jih namažemo s kremnim sirom in nadevamo s pripravljeno mešanico zelenjave in mesa. Tortilje zvijemo in ponudimo. 




torek, 22. marec 2016

Pecivo, ki ga angleli radi spečejo

Potrebujemo:
1 jogurtov lonček pšeničnega zdroba
1/2 jogurtovega lončka rjavega sladkorja
1 jogurtov lonček nasekljanih orehov
1/2 jogurtovega lončka olja
1/2 jogurtovega lončka mleka
2 jajci
1 pecilni prašek
1 vanilijev sladkor
120 g temne čokolade
2 večji naribani hruški

2 jabolki (tudi naribani)

Postopek:
Vse skupaj zmešamo, koščke čokolade ter jabolka in hruške dodamo na koncu, stresemo v pekač in damo v ogreto pečico na 190 stopinj. Pečemo, da pecivo dobi lepo rjavo barvo.




ponedeljek, 21. marec 2016

21.marec Svetovni dan lutk



Ali ste vedeli?

Da smo Slovenci maja 2015 dobili tudi svoj prvi lutkovni muzej, ki ima stalno razstavo na Ljubljanskem gradu kot poklon našim velikim lutkarskim umetnikom.
Pionir slovenskih ročnih lutk je bil dr. Niko Kuret (1906–1995).


Pobudo za svetovni dan lutk je dal iranski umetnik in lutkar Javad Zolfaghari. Sprejeta pa je bila leta 2002 s strani Mednarodnega združenja lutkarjev UNIMA (Union Internationale de la Marionnette - International Puppetry Association) s sedežem v Pragi. Zasedanje svetovnega kongresa UNIMe se je dvakrat odvijalo tudi pri nas v Ljubljani in sicer že davnega leta 1933 ter ponovno leta 1992.





Naj vas dragi bralci ob tej priložnosti še opomnemo, da imate tudi pri nas na oddelku možnost izposoje lutk za lastno zabavo v gledališkem kotičku. Lutke vas neutrudno čakajo v omari v igralnici.
Kdo ve kaj klovn skriva pod svojim klobukom?



Bananin kruh, odličen za zajtrk

Potrebujemo:
3 ali 4 zmečkane banane
125 g masla
150 g rjavega sladkorja
2 stepeni jajci
čajna žlička vanilije v prahu
zavitek pecilnega praška
ščepec soli
čajna žlička cimeta (lahko več)
pol čajne žličke mletega muškatnega oreščka
170 g moke

100 g mletih orehov

Postopek:
Banane zmečkamo in jih prelijemo s stopljenim maslom. Med mešanjem dodamo jajci, sladkor in začimbe. V skledo stresemo pecilni prašek in moko ter dobro premešamo. Na koncu dodamo 100 g mletih orehov in zmešamo. Maso vlijemo v namaščen pekač. Pečemo približno 50 minut pri 180 stopinjah.




21. marec Svetovni dan poezije...

"Vsak jezik ima svojo poezijo in vsak človek ima svoj ključ do svoje poezije. Ali zavzema preprosto ali umetelno obliko, poezija ujame tisto, kar je v človeški izkušnji najtežje izraziti. Poezija izrazi tisto, kar se ne da povedati, skupno vsej človeški misterioznosti" (Irina Bokova)


Vedoželjni se lahko na ta dan sprehodite do Fakulteta za humanistične študije Koper, kjer gostuje razstava Vitezi in pesniki. Avtorja razstave sta Aleksandra Nestorović (Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož) in Andrej Preložnik (Inštitut za arheologijo in dediščino FHŠ UP). Razstava bo na ogled do 8. aprila 2016. 



K vrlinam vitezov ni sodila le zvestoba do plemiškega gospodarja, temveč tudi služba izbrani dami. Njeno lepoto in dobroto so bili dolžni razglašati z dejanji in besedami. Pomemben del njihove izobrazbe je bilo zato tudi poznavanje poezije, še bolje je seveda bilo, če so znali kakšen verz skovati sami.

Na razstavi, ki gostuje v Kopru na Fakulteti za humanistične študije UP, so z besedo, podobo in z izbranimi deli predstavljeni nekateri pesniki, ki so v 13. in 14. stoletju pesnili na območju današnje Slovenije ali okolice. Ogled je mogoč v času, ko je odprta fakulteta, po predhodni najavi pa je možno tudi vodenje.


...in prvi dan pomladi

In ker je danes tudi prvi dan pomladi vam dragi bralci poklanjamo pesem iz Čebelje cvetne abecede avtorice Kate Laštro:


Rumeno polje čebeli pravi:
"Cvetovi regrata so zate zdravi."
Doma naredi dober med,
z njim zapolni nešteto skled.
Regratu pravijo travniški plevel,
čeprav je zelo zdravilna zel.
Ko mešanico sladko obdela,
zadovoljno roke si pomane čebela.
Iz čaše rumene sladkoba steče,
regratov med se tej snovi reče.

Ko češnja odpre cevtove bele,
k njej priletijo mnoge čebele.
Začenja se sezona medu in cvetja,
ki bo nared na začetku poletja.
Gozdni cvetni prah
čebela pobere na en mah.
Belo cvetje ga skriva,
v češnjevem medu čebela uživa.



petek, 18. marec 2016

ABCmouse za naše Sončke

Včeraj so nas obiskali otroci vrtca Koper skupina Sončki, naši redni obiskovalci. Predstavili smo jim ameriški spletni portal ABCmouse.com primeren za zgodnje učenje angleščine.


Portal je v tujini prejel številne nagrade. Vsebina je posebej oblikovana za predšolske otroke (starost od 2 let do 6 in več) in jim je v pomoč pri izgradnji dobrih temeljev za bodoče šolske uspehe s svojimi 3,500+ interaktivnimi knjigami, izobraževalnimi igrami, sestavljankami in drugimi učnimi materiali, ki pokrivajo vsa večja področja: branje, matematika, znanost in družba, umetnost in glasba. Je neprecenljiv vir pri učenju angleškega jezika in drugih vsebin za vaše malčke.



Dostop do portala je znotraj prostorov Oddelka za mlade bralce na Verdijevi 2 za vas v celoti brezplačen.

Otroci so spoznali portal in se naučili poimenovati barve v angleškem jeziku. Poleg tega pa so se tudi strašno zabavali pri raziskovanju in opravljanju zanimivih nalog preko tabličnih računalnikov.








Pridite in preizkusite ga še vi. Gotovo vam ne bo dolgčas!








sreda, 16. marec 2016

Caroline Lucretia Herschel


Na današnji dan, 16. marca 1750, se je rodila Caroline Lucretia Herschel, nemško-angleška astronomka. Rojena je bila Isaacu Herschlu in Anni Ilse Moritzen v družini glasbenikov. William je postal vojaški oboist. Brata William in Jakob sta leta 1756 odšla v Anglijo.

Caroline je bila mlajša sestra nemško-angleškega glasbenika, skladatelja in astronoma Fredericka Williama Herschel. Dolgo časa delala in sodelovala z njim pri vseh opazovanjih in preračunih. Njen največji doprinos astronomiji je odkritje osmih kometov, še posebej periodičnega kometa 35P/Herschel-Rigollet, ki nosi njeno ime. 
























Glej kako leti...

V Osrednji knjižnici Srečka Vilharja Koper, Oddelek za mlade bralce, bo v sredo 23. marca 2016, Branka Žerjal iz Centra eksperimentov Koper  pripravila zanimivo ustvarjalno delavnico z naslovom Glej kako leti…  Ustvarjalna delavnica bo potekala v popoldanskem času od 18.15 do 19.00.

V sproščenem vzdušju bomo z Branko preučili delovanje katapultov.  Preko igre nas bo spoznala s prožnostno energijo. Izdelali boste  vsak svoj namizni katapult in raziskali, kaj vpliva na let izstrelkov.


Pridružite se nam v sredo, 23. marca 2016, na ustvarjalno delavnico Glej kako leti…

Ustvarjalno delavnico izvaja: Branka Žerjal iz Centra eksperimentov Koper



Lepo vabljeni!  


četrtek, 10. marec 2016

Spomladanski metuljčki

Potrebujemo: 

- Trši papir (fotokarton).
- Nalepke ali kolaž papir iz, katerega izrežemo raznovrstne oblike. 
- Lepilo 
- Liziko poljubnega okusa 




Metuljčka lahko podarite kot majhno pozornost za rojstni dan. Lahko pa ga podarite tudi mamicam ob materinskem dnevu, ki ga mamice praznujejo vsako leto 25. marca. 


Pridružite se nam na ure pravljic. Spoznali bomo velikega Napoleona in kako si je mali Emil želel postati velik.  Poleg tega si bomo privoščili ustvarjanja z našimi spretnimi prstki. 





sreda, 9. marec 2016

»Gledališki kotiček«



Obveščamo vas, da so vam od danes naprej na Oddelku za mlade bralce na voljo razni otroški kostumi, s katerimi se bodo vaši malčki hitro lahko prelevili v super junake. Čakajo vas pirat, ninja, dinozaver, Sneguljčica, Trnjulčica, jelenček, sova, klovn, dobra vila in še kdo!
Stopite v pravljični svet in nam zaupajte svoj razlog izbora kostuma. Zakaj vam je ravno ta pri srcu? V kateri pravljici nastopa? Kakšne lastnosti ima junak?

"Gledališki kotiček" poleg kostumov obsega tudi mini oder z zaveso, kjer si lahko priredite svojo predstavo z lutkami.
Če želite, lahko vašega junaka tudi fotografirate in nam fotografijo pošljete po mailu, mi pa jo bomo objavili na blogu skupaj z vašim komentarjem.
Kostume in lutke si lahko izposodite pri pultu, vaša oblačila pa lahko odložite na za to posebej namenjene obešalnike v glasbeni sobi.

Obilo zabave vam želi osebje Oddelka za mlade bralce!



Utrinki iz prireditve ob otvoritvi Škocijanskega zatoka





Avtor fotografij je Tomaž Mihelič

Hvala vsem, da ste se zbrali v tako velikem številu in da ste bili z nami!


Rovka je nad prenovljenim Škocijanskim zatokom navdušena!!!!!!!! 



ponedeljek, 7. marec 2016

LegoZgodbe

Vabljeni na nove pravljične ustvarjalnice!

Oddelek za mlade bralce Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper bo v mesecu aprilu organiziral novo pravljično ustvarjalnico LegoZgodbe. Ustvarjanje zgodb s pomočjo lego kock je preverjena metoda, ki pri vaših otrocih povečuje motivacijo za pisanje in branje ter izboljšuje njihovo pismenost in način komuniciranja. 



Ustvarjalnico bomo izvajali s pomočjo LegoStoryStarter, izdelka programa LEGO Education, ki bo vaše otroke navdušil za branje, pisanje in razvijanje lastnih zgodb. Z uporabo lego kock in mini figuric bodo svoje ideje oblikovali v zgodbe ter jih preko računalnika pretvorili v knjigo, strip ali časopisni članek . Kocke so odlična vizualna podpora, ki otrokom omogoča, da si hitreje zapomnijo podrobnosti in naravni potek zgodbe. Otroci bodo pri tem uživali in nevede med igro razvijali veščine govora, branja in pisanja. 





Pravljična ustvarjanica LegoZgodbe bo potekala v obliki petih srečanj. Za uspešno opravljeno delavnico naj bi se otrok udeležil vseh. Prvo srečanje bo 4. aprila 2016 ob 17h na Oddelku za mlade bralce. Ostala srečanja pa se bodo odvijala 18. aprila, 9. maja, 23. maja in še zadnje srečanje 30. maja prav tako ob 17h na Verdijevi 2. 


Nova pravljična ustvarjalnica je primerna za otroke v starosti od 9 do 12 let.
Na delavnico se je potrebno predhodno prijaviti.
Prijave zbiramo do zapolnitve mest.

Prijavnica: 




Toplo priporočamo


Vsi tukaj, vsi skupaj! se glasi nova slikanica uveljavljene pisateljice Anje Tuckermann, ki je za svoja dela, v katerih obravnava občutljive in pomembne teme, prejela že več uglednih priznanj. Tokrat je moči združila z vsestransko likovno umetnico in ilustratorko Tine Schulz, s katero sta ustvarili živopisano knjigo o našem skupnem življenju.
Zanjo sta prejeli pomembno nemško nagrado za mladinsko književnost - leipziški bralni kompas.

Otroci v tej knjigi so prišli od vsepovsod.
Veliko jih je prišlo pred kratkim. Drugi so bili tukaj rojeni, njihovi starši ali stari starši pa ne. Zdaj vsi skupaj živijo pri nas. To zna biti razburljivo in zabavno, včasih pa je tudi malce naporno.


s klikom preverite dostopnost

Slikanica je res kompas, ki bo usmerjal tako najmaljše kot (naj)starejše.



petek, 4. marec 2016

V SPOMIN NA VIDA PEČJAKA

Vid Pečjak, slovenski pisatelj  in psiholog, se je rodil 7. Januarja 1929 v Ljubljani. Tam je tudi obiskoval osnovno šolo in gimnazijo. Vpisal se je na Univerzo v Ljubljani, na oddelek za psihologijo in začel pisati za mladino. Iz psihologije je na Filozofski fakulteti v Ljubljani diplomiral in tudi doktoriral.  Od leta 1970 do upokojitve je bil predavatelj na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete v Ljubljani.

Kot pisatelj in psiholog je napisal  90 knjig. Dve tretjini od teh so knjige s področja psihologije. Večina leposlovnih del so znanstvenofantastične zgodbe, romani in novele. Napisal je tudi potopise in stripe.


V mladih letih je pisal predvsem za mladino in odrasle. Knjiga, Drejček in trije marsovčki,  je izšla leta 1961 in je eno izmed njegovih prvih del s področja znanstvene fantastike. Knjižno delo, ki je med bralci najbolj znano in je doseglo tudi velik uspeh. Umrl je 27. februarja 2016 na Bledu.